GEZGİN: Ana Sayfa > Genel > Bir kız, bir erkeğe gülümsüyorsa, anlamı nedir? Ergenler için…

Bir kız, bir erkeğe gülümsüyorsa, anlamı nedir? Ergenler için…


Zaman zaman ergen-oğlan çocuklarından kızlar hakkında sorular gelir. „Abla, bi kız bana gülümsüyor, benden hoşlanıyor mu? Ne yapayım, ne diyeyim?“ diye…
Ergen-oğlanlar için bir yazı. Kazık kadar erkek olup, halen anlayamayanlar varsa, lütfen onlar da bu yazıyı okusunlar. Şaka yaptım ya, hemen alınmayın…

Ergen-oğlan: „Abla, okulda bi kız bana hep gülümsüyor, benden hoşlanıyor mu? Ne yapayım, ne diyeyim?“

Zehra’nın cevapları:

1-Dur kardeşim, hemen bir şey yapman gerekmiyor. Sen de ona gülümse. Senin gülümsemene kız nasıl bir tepki verdi? Suratını asıp, sırtını mı döndü? Başını yan tarafa mı çevirdi?  Cevap evet ise, kızı rahat bırak.

2-Sana gülümsediğinden emin misin? Arkana bak, sağa bak, sola bak,  belki başka bir erkeğe gülümsüyordur? Belki her zaman birlikte dolaştığın en yakın erkek-arkadaşına gülümsüyordur.

3-Belki çirkin-pısırık-başarısız-fakir  birisisin. Sana acıyordur. Senin moralini düzeltmek için gülümsüyordur.

4-Belki bu kız genelde her zaman gülümseyen birisidir. Birçok kişiye de gülümsüyor mu? Yoksa genelde ciddi bir yüz ifadesiyle yürüyen bir kız mı? Sadece sana mı gülümsüyor?

5- Gülümsediğinden emin misin? Beğendiğin kızın tavırlarına fazla anlam yükleme, hormonlarını boşuna fokurdatma.

6- Gülümserken, gözlerinin içine bakıyor mu?

7- Belki genelde çekingen bir kızdır. Bu türdeki kızlar utangaç olduklarından ne yapacaklarını bilemezler ve gülümserler. İlla duygusal bir anlam yükleme.

8-Bazı kızlar herkesle iyi-geçinmek isterler. Bu yüzden herkese iyi davranırlar. Psikolojileri çok hassastır, üzüntüye gelemezler. Onlara kötü davranılmasından fazla etkilenirler. Bu sebeplerden ötürü her zaman pozitif imaj çizmek için gülümserler.

9-Okulda, her ortamda „iyi bir kız“ olarak anılmak isteyen kızlar da hep gülümserler.

10-Bazı kötü ahlaklı kızlar, alaycı bir şekilde de gülümserler.

Benden sana abla nasihatı: Kızları şimdilik boşver desem, boşvermeyeceksin, biliyorum. Belki zina bile yapacaksın. Belki kızlarla yaşadığın o günahlar yüzünden, çok acılar çekeceksin. Hayal-kırıklıkları yaşayacaksın. Hatta belki kızlara hiç güvenemeyeceksin, onlardan nefret bile edeceksin.

İleride inşaAllah baba olduğunda, senin KIZINA bir erkeğin nasıl davranmasını istiyorsan, bütün KIZLARA öyle davran. Asla pişman olmazsın. Bir kızı gördüğünde aklında hep bu yazdıklarım olsun, asla aklından çıkarma. Altını çizdiğim cümleyi bir kağıda not et ve yanında taşı. Hatta yatağının bir kenarına yaz. Her zaman tekrar tekrar oku. Kimsenin seninle alay etmesine, kınamasına aldırma. Yaptıklarından-yapmadıklarından sadece sen sorumlusun.„Milli oldun mu?“ diye ahlaksızca soru soranlara hiç cevap verme. Hatta onları güzel bir dil ile uyar. Günahını ifşa edenlerin, günahlarının affolmayacağını hatırlat.

Bu konuda Youtube’a „Zina“ yazıp, çeşitli videoları da izleyebilirsin.

-Günaha girme korkun varsa, masturbasyon yap.
-Spor yap.
-Porno-filmlerini izleme ya da asgariye indirmeye çalış.
-Derslerine odaklan.
-Dua et, Allah’a sığın.
-Ek-işlere gir, para biriktir.
-Değişik hobiler edin. Sevdiğin meşgaleler bul kendine. Mesela teknik-konularda araştırma kitapları oku. Yeni birşeyler icat et. Sanatla-edebiyatla uğraş.
-Annenle ve babanla konuş.
-İyi ahlaklı arkadaşlar edin.
-İlim sohbetlerine git.

Günah işlemek için bahane üretme! Hiçbir şekilde zina işlememiş ve namusuyla evlenebilmiş birçok erkekler var. Onlar nasıl sabredebildiyse, sen de sabredebilirsin…

Günah işlersen, sonuçlarına da katlanacaksın.
Belki bir kızın kürtaj yapmasına vesile olacaksın!? Bu yüzden ömür-boyu vicdan azabı çekeceksin belki? O minnacık bebeğin ne suçu vardı? Neden öldürülüyorlar?  Hamileliği önlemek için çeşitli korunma-yöntemleri var ama yüzde yüz KORUNMA GARANTİSİ YOK!

Zina ettiğin için belki amansız bir cinsel-hastalığa yakalanacaksın? Hiçbir hastalık için yüzde yüz KORUNMA GARANTİSİ YOK! Prezervatif dahi yüzde yüz korumaz! Hele yabancılarla zina etmen çok daha tehlikeli. AİDS olmak ister misin? Istemezsin değil mi? Sadece AİDS mi? Hayır! Google’e „cinsel hastalıklar“ yaz ve sonuçları oku istersen…

Dur daha…Bitmedi…Senin ve kızın-psikolojisi ne olacak? Bunalım mı geçirmek istiyorsun?
Kabirdeki azabı da düşün…
Ahrette işlediğin zinanın hesabı sorulduğunda ne cevap vereceksin?

Benden uyarması…Istediğin yolu seçebilirsin. Hesabını Allah’a  c.c.  vereceksin…

Allah c.c. yâr ve yardımcın olsun kardeşim…

Benim aklıma gelenler bunlar. Unuttuğum bir nokta varsa, yazının altına yorum şeklinde yazabilirsiniz. TWITTER’E YORUM yazdığınızda, maalesef milyonlarca TWITIN içinde o yorumlar kayboluyorlar.

Bu yazıyı sonradan okuyanlar, maalesef  o Twitter-Yorumlarınız‘dan faydalanamıyorlar.

6.11.2012
Zehra Yavuz

Did you like this? Share it:
6

Kasım


11.700 Okunma
Yazan: Zehra Yavuz


“Bir kız, bir erkeğe gülümsüyorsa, anlamı nedir? Ergenler için…” için 9 Yorum

 1. necdet başoğlu diyor ki:

  Hocam başlıktaki yapmak da günah. Ama yasak ve haram insanları zorluyor malesef. Nefisle mücadele gerçekten zor. başlangıç iyi olsa da sonunda pişman oluyr insan. Allah kolaylık versin
  (MASTURBASYON YAPMAK GÜNAH MI?: İmam Ahmed bin Hanbel ve ibni Hazm’a göre

  «Meni, vücudun, dışarı atmaya muhtaç olduğu bir şeydir, onu eliyle atan kan aldıran gibidir ve caizdir.»
  Hanbeli alimleri bu caiz oluş şeklini iki şarta bağlamışlardır: Kişinin zinaya düşme tehlikesi, evlenmeye gücünün ve imkanının bulunmayışı.

  Hanefi mezhebinin görüşlerini nakleden İbni Abidin, bu hususta bazı alimlerin görüşlerine yer vermektedir. Kişinin şehveti baskın gelir, kalbini meşgul edecek derecede fazla olur, bekar bulunur da, şehvetini teskin etmek isteyen kimse için Fakih Ebulleys, «Böylesine bir vebal olmayacağını umarım.» demektedir. Ama sırf şehvetini celbetmek, kendisini zorla tahrik etmek için yaparsa günahkar olur.

  Yine Hanefi alimlerinden Şürünbilali, «Bekar kimse harama gireceğinden korktuğu zaman şehvetini teskin için istimna caizdir. Bu işinden dolayı ne sevap, ne de günah kazanır. Fakat sırf lezzet almak için yaparsa günahkar olur» görüşündedir.

  Harama düşme tehlikesiyle karşı karşıya gelen bir kimse, haram olan zinayı işlememek için ehven-i şer olan istimnayı yaparsa ve buradaki niyeti de haramdan kaçınmak, namusunu korumak olursa, caiz gören alimlerin içtihatlarına göre mümkündür. Ama istimnayı alışkanlık haline getirmek makul bir insana yakışmayan çirkin bir iş olur.

  Böyle anormal durumlara düşmemek için sık sık imani eserleri mütalaa etmek, aklı ve kalbi devamlı İslami hizmetlerde çalıştırmak, ulvi şeyleri düşünmek, lezzetleri kıran ve acılaştıran ölümü çok sık hatırlamak, harama nazardan sakınmak ve müstehcen yayınlara iltifat etmemek lazımdır.Internetten alinti, Zehra Yavuz)

 2. yücel orhan diyor ki:

  Toplumun islahında mihenk taşı diyebileceğimiz kurallar manzumesinden kesitler diyebiliriz.

 3. Mustafa Tuna Selek diyor ki:

  Hmm… ilginç bir konu aslında.Aslında yani işin aslı bir erkek toplumda nasıl gelişimini tamamlar ya da toplum ne kadar bir erkek evladı gerçekten anlar. Bir erkek çocuğu ergenlik yaşında kendine yakın çevreden “model” seçer. Onu taklit eder,onun gibi giyinir onun gibi sever,söver… Lise biteceği zamanlarda iki yoldan birini seçer : ya okuyacak ve üniversite hayatında okumakla birlikte arzularının peşinde koşacak, ya da en yakın zamanda iyi kötü bir iş ve şahin marka araba alıp dışardan kızlara el sallayacaktır.Ama her iki seçenektede sonuçta sağlam karakterli bir erkek evladı çıkma ihtimali elbette vardır.Ama zordur, çevre çerçevelemiştir hayal dünyasını,tvlerdeki azdırıcı filmler ve reklamlar ahlakını koruyamamasına sebep olmuştur bir kere. Zordur bu çağlar ve en asgari zararla atlatabilen k(a)rlıdır. Bir bakanlıkta bence gençlerin bu dönemi için açılmalı.Yahut kurumlarla desteklenmeli ancak resmi dilde değil,evde baba dayı amcanın süregelen klişeleşmiş diliyle değil, gerçek bir baba diliyle anne şefkatiyle… Yine bu konulara sayfalar ayırmak lazım gerek ama ucundan da olsa dokunduğun ve ifade özgürlüğünü sunduğun için teşekkürler. Takipteyiz 😉

 4. tövbe diyor ki:

  Bu konuların ele alınması çok güzel. islam toplumunda yaşayıp islamı eksik yaşıyoruz. Babalar oğullarına sabrı değil genelevi tavsiye ediyor. Milli olmak sanki bir hak. Her erkek ergen sanki bunu hak etmiş gibi muamele görüyor.

 5. kerim varol diyor ki:

  Fabrikaya yeni girmiştim zehra hanım ama işçi olarak TV fabrikasıydı firma ismi vermemeliyim elektronik fabrikası üretim üzerine TV ve LCD üretiyor ünlü bir firma çok büyük bir tesisti.Bantta çalışırken bir kız belirdi arkamda beyaz giymişti Elektronik üretim mühendisiydi koltuğunun altında evrak ve dosyalar vardı birisi yere düştü o görmedi ama ben gördüm yerden aldım :Şey afedersiniz bu size ait galiba dedim kız:Hoş bir edayla teşekkür etti çok zarif hoş bir kızdı .Sonra bana bakıp bakıp gülümsemeye başladı bende kızdan çok hoşlanmıştım ama sadece ilişkimiz bakmaktan ibaret oldu. Bir gün kesin karar verdim kendisine çiçek alıp iş yerinde değil evinin yakınında arabasından inerken ona verip kendisinden hoşlandığımı söyleyecektim bunu yapmak için 1 hafta uğraştım güller soldu elimde kısmet olmadı 3 sene uğraştım kendisiyle çıkmak nasip olmadı statülerimiz farklıydı ben işçi o mühendisti 5 yıl sonra işten toplu çıkış verdiler çıkartıldım 4 sene sonra facebook’unu buldum evlendiğini öğrendim çok üzülmüştüm platonik bir aşk hikayesi olarak tarihin karanlık sayfalarında yerini aldı.

  (Bana göre sonuc: Lütfen kendi seviyenizdeki kisilere asik olunuz. Mühendis bir kadinin, bir isci ile evlenme ihtimali yüzde 1’dir. ZEHRA YAVUZ)

  • serkan diyor ki:

   zehraya göre kızlar hep zenginlerle olmalı fakirsen yanlız yaşa öylemi tipik bir tür kızı hezeyanı yani hacı kızları neden cihatçılarla degilde entellerle evleniyorlar diyemeyecegimiz gibi bi laf

 6. serkan diyor ki:

  bence türk kızları çok zor insanlar bir türk kızına güzelsin dey,nce hemen küfür ediyorlar surat asıyorlar bence anne babadan öyle yetiştiriliyorlar avrupa toplumuna göre türkiyedeki kızlar yada kadınlar geleneksel b siz düşünün ben çevremde kadınları analiz ediyorum çogu içine kapanık aile baskısıyla yüz yüzeler erkek yiyi oluyor ancak kadın yapınca namussuz damgası vuruluyor dinsel objelerin sık kullanıldıgı ülkelerde kadın nedense hep geri planda bırakılıyor pınca olduklarını askılar içindeler her yaptıkları kontrol ediliyor kadınların töre cinayetlerinin oldugu ülkemizde kadınların ne denle baskı altında mesela geçenklerde içimden gelerek bi kıza çok güzelsin dedim kız hiddetle si.. dedi yani batılı ülkelerde bi kıza kadına güzelsin deyince ecnebiler çok memnun olurken her nedense türkiye kızları bu kibar sözlerden taciz çıkartıveriyorlar bunun sebebi anne babadan ögrenilen yanlış sözlerden kaynaklanıyor erkek ile kadının el ele dolaşmasını zina gören toplumumuzda bu denli şeyler elbette olacaktır

  • Zehra Yavuz diyor ki:

   Türk Kizlari- Türk Kadinlari hakkinda genelleme yapmissin.Yazdiklarina katilmiyorum. Sen öyle kizlara-kadinlara denk gelmissin. Senin yazdigin gibi Türk kizlari-kadinlari da var elbette. Tamamen haksiz degilsin. Asya’da farkli sorunlar var, Avrupa’da farkli sorunlar var. Hicbir toplum sorunsuz degil vesselam.

Bir kız, bir erkeğe gülümsüyorsa, anlamı nedir? Ergenler için… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz